We wszystkich naszych placówkach posiadamy specjalnie wyposażone sale do prowadzenia terapii integracji sensorycznej, z których korzystają w swojej pracy doświadczeni terapeuci Centrum Intensywnej Rehabilitacji i Terapii „Szansa” z Rybnika. Terapia jest realizowana na miejscu, w godzinach pobytu dzieci.

Co to jest terapia SI?

Jest to jedna z najnowocześniejszych obecnie terapii wspierająca leczenie problemów z przetwarzaniem sensorycznym.

Dzieci, które zmagają się z problemami z przetwarzaniem sensorycznym, są często kierowane do terapeutów zajęciowych.

Mówiąc prosto- chodzi o to, że dzieci z problemami sensorycznymi mają za dużo lub za mało stymulacji poprzez zmysły. Używając różnych technik, terapeuta stara się pomóc im poczuć się bardziej komfortowo.

Najpierw obserwuje dziecko i rozmawia z opiekunami. Robi to, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego doświadcza dziecko. Czy są wrażliwe na głośne dźwięki? Czy jest niejadkiem lub je wybiórczo? Czy uderza i przytula się zbyt mocno? Terapeuci integracji sensorycznej wykorzystają wszystkie te informacje do sporządzenia planu leczenia.

Na czym polega leczenie?

Leczenie często odbywa się w miejscu zwanym „salą/ siłownią sensoryczną”. Te siłownie wyposażone są w takie sprzęty, jak:  huśtawki, kamizelki i koce obciążeniowe, które zapewniają uspokajający nacisk oraz baseny z piłeczkami, materace, liny.

Czy jest skuteczna?

Niektórzy twierdzą, że terapia integracji sensorycznej „przeprogramuje” mózgi dzieci. Chociaż tak naprawdę nie ma na to dowodów, wiele rodzin twierdzi, że pomogło to ich dzieciom poczuć się bardziej komfortowo i lepiej funkcjonować w szkole i w domu.

W przypadku każdego dziecka zmagającego się z problemami sensorycznymi dobrym pomysłem jest poddanie się diagnozie (autyzm, ADHD a także lęk).

Dla kogo?

Szczególnie poleca się ją odniesieniu do dzieci z:

  • autyzmem;
  • zespołem Aspergera;
  • zespołem kruchego chromosomu X;
  • niepełnosprawnością intelektualną;
  • mózgowym porażeniem dziecięcym;
  • zespołem Downa;
  • innymi sprzężonymi zaburzeniami;
  • grupy ryzyka: wcześniaków, dzieci po uszkodzeniach okołoporodowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *